Hypotéka - Nový občanský zákoník 2014


Často kladené otázky


Nový občanský zákoník pro rok 2014 přináší několik změn. Naši hypoteční poradci jsou všichni připraveni na veškeré změny. Máte-li zájem o novou hypotéku či refinancování podle nového občanského zákoníka nebo máte dotaz, vyplňte formulář nahoře a my se Vám ozveme.

1. V případě výstavby nemovitosti na cizím pozemku, bude stačit souhlas vlastníka pozemku, pokud na něm bude někdo jiný stavět?
Ne, nestačí - v tomto případě musí vlastník pozemku s osobou, která chce na pozemku stavět, uzavřít Smlouvu o zřízení Práva stavby, která se vloží na Katastr nemovitostí (viz bod 6)

2. Uvidím na listu vlastnictví budovu jako samostatnou nemovitost?
V případě, že vlastník pozemku bude shodný s vlastníkem budovy, dojde ke splynutí stavby s pozemkem. Na listu vlastnictví najdete jako nemovitost pouze pozemek, u kterého bude poznámka, že na pozemku stojí budova.

3. Budou i nadále po účinnosti Nového Občanského zákoníku zapisovány rozestavěné stavby do Katastru nemovitostí?
Ne, nově po nabytí účinnosti Nového Občanského zákoníku se rozestavěné stavby nebudou zapisovat do Katastru nemovitostí.

4. Pokud se nebudou zapisovat rozestavěné stavby do Katastru nemovitostí, bude možné čerpat úvěr?
Ano, čerpání bude probíhat na základě předloženého Protokolu o stavu stavby, kde aktuální zástavní hodnota nemovitosti bude vyšší než hodnota pozemku. Podmínkou je zřízení zástavního práva k pozemku. Stavějící se stavba bude pozemek zhodnocovat.

5. Jaké nové dokumenty budou banky klientovi předkládat?
Nově musí klient obdržet Předsmluvní informaci (nejen k NHU a PHU), Obchodní podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, Obchodní podmínky pro provádění plateb a Sazebník poplatků. Všechny tyto dokumenty musí být klientem podepsány.

6. Co je to Právo stavby?
Právo stavby je Smlouva mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem (i budoucím) stavby na tomto pozemku. Tato smlouva se zapisuje do Katastru nemovitostí. Právo stavby není stavebním povolením! Případy výstavby nemovitosti na cizím pozemku na základě Práva stavby bude schvalováno bankou. Případy výstavby na vlastním pozemku (bez práva stavby) budou schvalovány podle výsledku bankou individuálně.


Pokračování >>

« Zpět na slovníček pojmů


Diskuze a zkušenosti
Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Česká Spořitelna
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen