Hypotéka na družstevní byt 2023Hypotéka na družstevní byt

Pokud sháníte hypotéku a chcete ručit družstevním bytem, jedná se o takzvanou hypotéku na družstevní byt. Jelikož není byt ve vašem vlastnictví, není možné jej použít na běžnou hypotéku či ručit s ním pro americkou hypotéku.

Existuje však východisko - předhypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření s více ručiteli či běžná hypotéka s ručením jinou nemovitostí.


Banky nabízející hypotéku na družstevní byt v roce 2023:Česká spořitelna Hypoteční banka ČSOB Komerční banka Raiffeisenbank Sberbank Moneta
Dejte si pozor při nákup držstevního bytu

- Nákup družstevního bytu je v podstatě nákup členských práv na družstevní byt

- Vždy si nechte písemně potvrdit, že vám družstvo byt následně převede do osobního vlastnictví

- Vše je o vstazích v družstvu, i když máte potvrzení, že Vám byt převedou do osobního vlastnictví, tak není zákonná možnost, jak k tomu družstvo donutit

- nákup družstevního bytu je velmi rizikové, dejte si pozor na lidi v družstvu, zkuste odhadnout, jak se zachovají

- i když máte písemně slíbeno, že dojde k převodu do osobního vlastnictví, zjistěte si kolik bytů už v OS je. Pokud je to více jak polovina, pravděpodobně problémy nenastanou

- družstvo může držiteli členských práv (vám) dělat problémy v případě, že chete byt pronajmout a družstvo s tím nesouhlasí, když ho budete pronajímat bez jejich souhlasu, tak v krajním případě vás mohou zbavit práv a vy o byt přijdete!

- zde naleznete zákony, které se vstahují na družstvo


Prodáváte družstevní byt?

Prodej družstevního bytu je de facto prodej družstevního podílu. Převod družstevního bytu může být ošemetná záležitost, proto doporučujeme prostudovat článek na našem partnerském webu Prodej družstevního bytu.

Hypotéka na družstevní byt - rizika

Banky rizika znají a proto půjčují obvykle na nízké LTV, třeba 70% a to na tzv. předhypoteční uvěry. Podmínkou ale je, že klient musí byt převést do osobního vlastnictví do krátké doby (obvykle 1 rok i více). Následně se předhypoteční úvěr převede na běžnou hypotéku. Předhypoteční úvěr má až 7% úrokovou sazbu - je velmi drahý.


Jak řešit hypotéku na družstevní byt

1) Pokud máte jinou nemovitost, tak ručit s ní - nízké úrokové sazby, nejste ničím tlačeni k převodu do osobního vlastnictví
2) Úvěrem ze stavebního spoření ideálně s více spolužadateli
3) Předhypotečním úvěrem (hypotékou na družstevní byt) - dražší varianta


Diskuze a zkušenosti
Jiří k Hypotéka na družstevní byt

Získat hypotéku na družstevní byt není žádný med. Nejdříve je nutné udělat předhypoteční úvěr, který pokryje prvotní odkup a ten nemá zrovna nejnižší úrokové sazby a následně až je byt v osobním vlastnictví, tak se převede na běžnou hypotéku. Pokud se můžete tomuto proceu vyhnout, udělejte to. Ať už pomocí úvěru ze stavebního spoření nebo vlastními prostředky.

Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

captcha

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • Česká Spořitelna
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen