Co je LTV u hypotékyLTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.


LTV = půjčené peníze od banky / celková cena nemovitosti


V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně (např. 50 %, 90 %, 100 % apod.) a jedná se o vyjádření poměru celkové částky, kterou Vám banka půjčí k zástavní ceně nemovitosti. Tedy ceně, za kterou by v případě, že byste nebyli schopní hypotéku splácet, mohla banka nemovitost prodat. Zástavní cenu nemovitosti odhaduje banka a většinou se jedná o trochu nižší cenu, než, za kterou je Vám nemovitost prodávána.

Vysoké LTV = vysoký úrok

Čím vyšší je LTV, tím vyšší bývá z pravidla úrok na hypotéku. Je to proto, protože čím méně vlastních financí na nákup či opravu nemovitosti máte, tím riskantnější je celá operace pro banku. Ta musí zaplatit větší podíl.

100% hypotéka

V případě, že si chcete koupit dům, ale nemáte žádné vlastní prostředky na složení zálohy, tak se nejspíše poohlížíte po hypotéce se 100% LTV. V dobách před „finanční krizí“ byly 100% hypotéky neboli hypotéky velmi oblíbené a nebyl problém je získat. Dnes je hypotéka se 100% LTV stále používanou, ale banky vidí rády, když jdete také vy s kůží na trh a složíte nějakou zálohu.

Jak velká by měla být vaše spoluúčast (LTV)

Banky nerady půjčují celou částku a tak když žádáte o 100% hypotéku, tak to moc rády nevidí a promítne se to ve výši úroku. Ideální je, abyste ze svého zaplatili 20% ceny nemovitosti, tedy hypotéky s LTV 80%. Dosáhnout toho můžete financováním 80-10-10, o kterém píši v knize Hypotéka, aneb jak se nenechat napálit v kapitole Financování 80-10-10.

Sháníte-li tu nejlevnější hypotéku, vyplňte formulář nahoře a náš profesionální hypoteční specialista se Vám ozve. Pomůže Vám zdarma srovnat hypotéky v Česku pro rok 2024.

« Jít na slovníček pojmů


Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Česká Spořitelna
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen