Úrokové sazby České národní banky 2024

Úrokové sazby ČNB jsou důležitým parametrem, který určuje výši úroku u hypoték komerčních bank. V době krize Česká národní banka nastavuje úrokové sazby nízko. V době konjunktury (opak krize) pak výše. Kroky ČNB jsou vždy takové, aby podporovali ekonomiku země, nikoliv, aby ulehčili občanům s úroky na hypotéce.

Aktuální roční sazba PRIBOR ČNB v %

Úrokové sazby hypoték u komerčních bank bývají obvykle o asi 1,7 % vyšší, než sazba PRIBOR.

Vysvětlivky:

Dvou týdenní repo sazba – úrok pro komerční banky od ČNB na peníze, které banky ČNB půjčí na fixní období 14 dnů. ČNB následně bankám zaplatí daný úrok.

Diskontní sazba – pokud komerční bance zbudou na konci dne volné prostředky, může je přes noc nechat úročit v ČNB. Minimálně musí do České národní banky uložit 300 milionů Kč.

Lombardní sazba – opak diskontní sazby. Komerční banky si od ČNB mohou přes noc vypůjčit potřebné peníze. Tyto peníze jsou úročeny lombardní sazbou.

Dalšími parametry, které Česká národní banka nastavuje jsou PRIBOR a PRIBID. Následuje tabulka aktuálních úrokových sazeb pro rok 2024.

PRIBOR – úroková sazba určená ČNB, za kterou si půjčují komerční banky peníze mezi sebou. Když si např. ČSOB vypůjčí od KB, musí jí potom zaplatit úrok PRIBOR. U hypotéky se často udává údaj např. 3 % nad sazbou PRIBOR. Tzn. Že se jedná pro 1 měsíc celkem 3,96 %.

PRIBID – úroková sazba určená ČNB, za kterou si může komerční banka u jiné komerční banky uložit volné finanční prostředky. Rozdíl mezi PRIBOR a PRIBID se pak vrací do finančních prostředků české národní banky.

Chcete-li ziskat srovnání hypoték pro rok 2024, vyplňte formulář nahoře a my se Vám ozveme.

« Zpět na Online poradnu


Diskuze a zkušenosti
Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Česká Spořitelna
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen