Hypotéka a snížení základu daně v roce 2024Hypotéka a daně

Každá domácnost s hypotékou sjednanou od 1. 1. 2021 si může svůj daňový základ snížit až o 150.000 Kč ročně. Domácnosti s hypotékámi sjednanými v roce 2020 a dříve si mohou daňový základ snížit dokonce až o 300.000 Kč. *

Přesné znění zákona o daních a hypotéce naleznete zde. Pokud máte hypotéku nebo běžný či překlenovací úvěr ze stavebního spoření, tak si v rámci jedné domácnosti můžete ze svého daňového základu odečíst až 150.000 Kč ročně.

Při dani 15% z příjmu to znamená, že ušetříte 25.500 Kč ročně. Avšak pozor, z daňového základu si můžete odečíst maximálně 12.500 Kč měsíčně (jednu dvanáctinu z 150.000 Kč). Částka se vypočítává pouze z úroků hypotéky (toho, co přeplatíte), nikoliv celkové výše splátky hypotéky.

Musí být dodrženo:

- max. 150.000 Kč ročně ze základu daně a jednotlivé úvěry je možné sčítat, ale pouze pro jednu nemovitost
- lze odečíst z daňového základu pouze pokud nemovitost užíváte Vy nebo Vaše rodina (druhý z manželů, potomek, rodič, prarodič). Nikoliv nemovitost na pronájem či podnikání. Pokud je nemovitost pronajímána jen částečně, musí se odpočet poměrně rozdělit
- není možné si odečíst ze základu daně úroky z rekreačních objektů (chaty, chalupy)
- u úvěru na koupi pozemků se musí max. do 4 let začít se stavbou
- jméno toho, kdo daňový odpočet využije musí být i na úvěrové smlouvě s bankou


Tip: V lednu každého roku Vám banka pošle potvrzení o zaplacených úrocích, který doložíte finančnímu úřadu.


Úryvek ze zákona 586/1992 Sb o dani z příjmu:

(3) Od základu daně se odečte částka, která se rovná úrokům zaplaceným ve zdaňovacím období z úvěru ze stavebního spoření, úrokům z hypotečního úvěru poskytnutého bankou, sníženým o státní příspěvek poskytnutý podle zvláštních právních předpisů, jakož i úvěru poskytnutého stavební spořitelnou, bankou v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření nebo s hypotečním úvěrem, a použitým na financování bytových potřeb, pokud se nejedná o bytovou výstavbu, údržbu ani o změnu stavby bytového domu nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, prováděnou v rámci činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, nebo pro účely nájmu.

...

(4)

...

Úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně podle odstavce 3 ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, nesmí překročit 150 000 Kč. Při placení úroků jen po část roku nesmí uplatňovaná částka překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků.

...

Přečtěte si celé znění zákona o dani z příjmu a o snížení základu daně u hypotéky.

* Za výše uvedené informace neručíme, pro přesnou představu prosím vyplňte formulář nahoře a získejte nezávazné srovnání hypoték či radu v oblasti daní a hypotéky.


Diskuze a zkušenosti
Anna k Hypotéka a snížení základu daně 2024

Dobrý den, prosím o vysvětlení, při uzavření hypotečního úvěru během roku, mohu uplatnit všechny úroky z úvěru, když nedosahují zákonem dané částky? Těch 22 000 měsíčně platí jen u té nejvyšší částky, protože jinak neuplatňuji měsíčně, ale v ročním daňovém přiznání. Děkuji.

Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Česká Spořitelna
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen