Rozdíl mezi difuzně uzavřenou a otevřenou dřevostavbou

O difuzně otevřené a uzavřené dřevostavbě se dočtete na mnoha odborných stránkách. Jaký je ale laický názor? Ve zkratce: difuzně uzavřená dřevostavba je starší a levnější varianta, difuzně otevřená je zase modernější, trochu dražší, avšak možná méně prověřená. Výběr je na Vás.

Řez difuzně uzavřenou dřevostavbou
Řez difuzně uzavřenou dřevostavbou, 1 - Fermacell, 2 - dřevěný rám, 3 - parozábrana, 4 - dřevěný rám, 5 - Fermacell, 6 - fasádní polystyren, akrýlátová omítka, zdroj: rdrymarov.cz

Difuzně otevřená/uzavřená stavba znamená, jestli mohou vodní páry volně vnikat a unikat z domu.

Názory na to, jestli je lepší difúzně otevřená či uzavřená dřevostavba, se často liší. Obecně ale platí, že dnes již většina lidí volí difuzně otevřenou variantu. Ti, co stavěli před rokem 2010, jsou však s difuzně uzavřenou variantou, ve které bydlí, většinou spokojeni, avšak někdy by raději vyměnili za difuzně otevřenou verzi. Jak jedna pisatelka v diskuzi napsala: „Jedná se o pocitovou věc. Dnes bych volila difusně otevřenou, ale jinak si nestěžuji.“


Stop TIP: Před výběrem druhu dřevostavby a firmy si nejdříve zajistěte financování. Budete potřebovat hypotéku? Můžeme Vám pomoci.


U difuzně otevřených dřevostaveb je stěna konstruována tak, aby difuzní odpor klesal směrem vně ze stavby. Tím pádem vlhkost vnikne z interiéru do stěn a prostoupí jimi až ven.

Difuzně uzavřená dřevostavba

- je prověřená více jak 50 lety používání
- plísní a vlhkosti se není potřeba obávat, pokud v domě větráte nebo používáte rekuperační zařízení
- je levnější o cca 60.000 Kč na 1 projekt

Difuzně otevřená dřevostavba

- relativní novinka na trhu, jelikož se staví cca od roku 2010, ale toho se nemusíte bát a pouze si dobře vyberte stavební firmu, která perfektně dodrží standardy a postupy
- neznamená to, že není potřeba větrat, dům však lépe dýchá
- pocitově lepší, protože nejste „obklopeni igelitem“ neboli parotěsnou folií
- odpadá riziko protržení parotěsné folie např. při montáži kuchyňské linky a nábytku

Pro co bych se rozhodl já? Od difuzně uzavřené varianty nikoho neodrazuji, ale pro své bydlení bych rozhodně volil difuzně otevřenou stavbu. Takto bych se rozhodl já osobně, ale volba je nakonec jen na Vás.


Stop Pozor: Pokud volíte otevřenou variantu, zajímejte se o skladbu stěny a vyhněte se např. polystyrenu, který obecně méně dýchá.Stop Pozor: Vyberte stavební firmu správně. Každá firma může mít různé reference, ale i použité technologie. Difuzně otevřená stavba se u různých firem může drasticky lišit. Zajímejte se o zkušenosti zákazníků.Stop Tip: Zajistěte si externí stavební dozor. Bude to Vaše nejlepší investice.Stop Tip: Vybírejte si takovou stavební firmu, která po Vás bude chtít peníze až po provedení jednotlivých etap stavby. Prostudujte si pořádně smlouvu a vše, co podepisujete třeba i za pomoci právního zástupce.


Před tím, než zvolíte, jaký typ stavby chcete nebo s jakou stavební firmou budete stavět, si zajistěte financování. Pokud volíte hypotéku, nechte si srovnat hypotéky pro rok vyplněním formuláře nahoře.

Jaké máte zkušenosti s difuzně otevřenou a difuzně uzavřenou dřevostavbou vy? Podělte se s námi.


Diskuze a zkušenosti
Dalibor k Rozdíl mezi difuzně uzavřenou a otevřenou dřevostavbou

Podělím se s vámi o vlastní skušenost: před 4 lety jsme se s manželkou rozhodli pro stavbu dřevostavby a rozhodovali jsme se mezi uzavřenou a otevřenou. Když to zkrátím... nakonec jsme se po konzultaci s pánem, který si stěžoval na svoji uzavřenou (plastem méně prodošnou) stavbu ve městě, kde žijeme. Nakonec jsem se rozhodli pro dražší variantu a rozhodně nelitujeme. i tam mi přijde bydlení v dřevostavbě "trochu" jako v méně prodyšném prostoru oproti našemu starému cihlovému domu, takže si nedokážu představit, že bychom šli do difuzně uzavřené stavby. Byl v tom velký rozdíl, ale ne už tolik finanční.

Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Česká Spořitelna
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen