Variabilní hypotéka v roce 2023 srovnáníVariabilní hypotéka

Variabilní hypotéka nebo také float či plovoucí hypotéka je typ hypotečního úvěru, který nemá fixační období a jeho měsíční úrok se každým měsícem mění na základě úrokových sazeb České Národní Banky.

Variabilní hypoték v roce 2023 nabízejí

Moneta mBank


Variabilní hypotéka mění úrokové sazby každý měsíc. Vy se však můžete na konci měsíce rozhodnout a případně si hypotéku zafixovat. Z takovéto variabilní hypotéky se následně stane běžný hypoteční úvěr. Obecně je výhodné hypotéku zafixovat, když věříte, že se ekonomická situace zhorší nebo ekonomika již neporoste. Naopak variabilní hypotéka se vyplatí v době konjunktury, kdy je možné, že se ekonomická situace může zhoršit. Jinými slovi: „Variabilní hypotéka má smysl v době, kdy jsou úrokové sazby vysoko a Vy spekulujete na to, že velmi brzy půjdou níže.“ Na následujícím grafu je vidět, jak se v minulosti pohybovala úroková sazba.Vývoj ceny PRIBOR od roku 1993
Vývoj hodnoty PRIBOR od roku 1994 určené Českou národní bankou

Jak funguje variabilní hypotéka

Float hypotkáka kopíruje aktuální situaci na trhu a je určena na základě PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), jenž určuje Česká národní banka podle aktuální situace na světových trzích. Variabilní hypotéky jsou však v dnešní době nízkých úroků a levného půjčování na ústupu. Komu by se nechtělo tyto nízké úrokové sazby zafixovat alespoň na pár let.

Jak se počítá variabilní hypotéka

Variabilní hypotéka funguje tak, že si vezmete hypoteční úvěr na řekněme 2.000.000 Kč na 20 let a několikrát do roka je výše úrokové sazby vypočítávána vaší bankou na základě PRIBORu od ČNB. To je příjemné, když česká ekonomika stagnuje, ale nikoliv, když prudce stoupá. To ukazuje i tabulka měsíčního PRIBORu od roku 1994 do současnosti.

Na grafu je vidět, jak byla na začátku v devadesátých letech mezibankovní úroková sazba i okolo 20% a postupem času klesla až na hodnotu 0,5 % v roce 2015.

PRIBOR + marže = úroková sazba

Příklad z praxe: Řekněme, že PRIBOR je 0,5%, k tomu se přičte marže pro banku třeba 2% a máme variabilní hypotéku s úrokem 2,5% p. a. Jak často se úroková sazba mění? Většinou jednou za půl roku či za rok. Variabilní hypotéka není pro každého. Spíše pro odvážné dobrodruhy, kteří se nebojí zariskovat a nebojí se, že v případě překotného růstu ekonomiky jim banka nenapaří neúnosné úroky. Stejně jako všude, existují i mezi variabilními hypotékami a těmi s fixní úrokovou sazbou různé varianty. Několik bank nabízí, že v případě, že by úroková sazba letěla prudce nahoru, tak si ji můžete ihned zafixovat – převést vaši variabilní hypotéku na běžnou s fixačním obdobím třeba 5 let. Obvykle to můžete provést pouze jednou.

Výhoda variabilní hypotéky

Výhoda variabilní hypotéky je v tom, že díky tomu, že nemá žádné fixační období, tak ji můžete kdykoliv refinancovat. Banky však omezily to, že u nich musíte zůstat minimálně 1 rok až 3 roky. Až uplyne toto období, můžete hypotéku refinancovat kdykoliv.

Únik od „floatky“

Když si vezmete variabilní hypotéku, většinou musíte u banky 1 až 3 roky zůstat. Není možné vzít levnou „floatku“ a pak když úrokové sazby o kousek vyskočí, hned refinancovat u jiné banky. Můžete však většinou refixovat (změnit parametry) u té samé banky na běžný hypoteční úvěr.

Historie variabilní hypotéky

Variabilní hypotéky poprvé ve velké míře propagovala Unicredit bank, která když se svojí variabilní hypotékou začínala, tak každému klientovi s ní ušetřila za dva roky až 25 000 Kč. To bylo především díky faktu, že se nastartovala ekonomická krize.

Zvažujete-li pořízení hypotéky a chcete vyzkoušet variabilní hypotéku, vyplňte formulář nahoře a nechte se kontaktovat naším profesionálním hypotečním specialistou. Zdarma a nezávazně Vám poradí s variabilní hypotékou či srovnáním hypotečních úvěrů v ČR.

« Zpět na slovníček pojmů


Diskuze a zkušenosti
Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

captcha

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • Česká Spořitelna
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen