Variabilní hypotéka v roce 2024 srovnání



Variabilní hypotéka

Variabilní hypotéka nebo také float či plovoucí hypotéka je typ hypotečního úvěru, který nemá fixační období a jeho měsíční úrok se každým měsícem mění na základě úrokových sazeb České Národní Banky.

Variabilní hypoték v roce 2024 nabízejí

Moneta mBank


Variabilní hypotéka mění úrokové sazby každý měsíc. Vy se však můžete na konci měsíce rozhodnout a případně si hypotéku zafixovat. Z takovéto variabilní hypotéky se následně stane běžný hypoteční úvěr. Obecně je výhodné hypotéku zafixovat, když věříte, že se ekonomická situace zhorší nebo ekonomika již neporoste. Naopak variabilní hypotéka se vyplatí v době konjunktury (růstu ekonomiky), kdy je možné, že se ekonomická situace může obrátit a zhoršit. Jinými slovi: „Variabilní hypotéka má smysl v době, kdy jsou úrokové sazby vysoko a Vy spekulujete na to, že velmi brzy půjdou níže.“ Na následujícím grafu je vidět, jak se v minulosti pohybovala úroková sazba.



Vývoj ceny PRIBOR od roku 1993
Vývoj hodnoty PRIBOR od roku 1994 určené Českou národní bankou, zdroj: Kurzy.cz

Jak funguje variabilní hypotéka

Float hypotkáka kopíruje aktuální situaci na trhu a je určena na základě PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), jenž určuje Česká národní banka podle aktuální situace na světových trzích. Variabilní hypotéky jsou populární v době vyšších úrokových sazeb a naopak nejsou příliš populární, když jsou úrokové sazby nízko.

Jak se počítá variabilní hypotéka

Variabilní hypotéka funguje tak, že si vezmete hypoteční úvěr na řekněme 2.000.000 Kč na 20 let a několikrát do roka je výše úrokové sazby vypočítávána vaší bankou na základě PRIBORu od ČNB. To je příjemné, když česká ekonomika stagnuje, ale nikoliv, když prudce stoupá. To ukazuje i tabulka měsíčního PRIBORu od roku 1994 do současnosti.

Na grafu je vidět, jak byla na začátku v devadesátých letech mezibankovní úroková sazba i okolo 20% a postupem času klesla až na hodnotu 0,5 % v roce 2015.

PRIBOR + marže = úroková sazba

Příklad z praxe: Řekněme, že PRIBOR je 0,5%, k tomu se přičte marže pro banku třeba 2% a máme variabilní hypotéku s úrokem 2,5% p. a. Jak často se úroková sazba mění? Většinou jednou za půl roku či za rok. Variabilní hypotéka není pro každého. Spíše pro odvážné dobrodruhy, kteří se nebojí zariskovat a nebojí se, že v případě překotného růstu ekonomiky jim banka nenapaří neúnosné úroky. Stejně jako všude, existují i mezi variabilními hypotékami a těmi s fixní úrokovou sazbou různé varianty. Několik bank nabízí, že v případě, že by úroková sazba letěla prudce nahoru, tak si ji můžete ihned zafixovat – převést vaši variabilní hypotéku na běžnou s fixačním obdobím třeba 5 let. Obvykle to můžete provést pouze jednou.

Výhoda variabilní hypotéky

Výhoda variabilní hypotéky je v tom, že díky tomu, že nemá žádné fixační období, tak ji můžete kdykoliv refinancovat. Banky však omezily to, že u nich musíte zůstat minimálně 1 rok až 3 roky. Až uplyne toto období, můžete hypotéku refinancovat kdykoliv.

Únik od „floatky“

Když si vezmete variabilní hypotéku, většinou musíte u banky 1 až 3 roky zůstat. Není možné vzít levnou „floatku“ a pak když úrokové sazby o kousek vyskočí, hned refinancovat u jiné banky. Můžete však většinou refixovat (změnit parametry) u té samé banky na běžný hypoteční úvěr.

Historie variabilní hypotéky

Variabilní hypotéky poprvé ve velké míře propagovala Unicredit bank, která když se svojí variabilní hypotékou začínala, tak každému klientovi s ní ušetřila za dva roky až 25 000 Kč. To bylo především díky faktu, že se nastartovala ekonomická krize.

Zvažujete-li pořízení hypotéky a chcete vyzkoušet variabilní hypotéku, vyplňte formulář nahoře a nechte se kontaktovat naším profesionálním hypotečním specialistou. Zdarma a nezávazně Vám poradí s variabilní hypotékou či srovnáním hypotečních úvěrů v ČR.

« Zpět na slovníček pojmů


Diskuze a zkušenosti
Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Česká Spořitelna
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen