Hypotéka - Nový občanský zákoník 2014


Často kladené otázky - pokračování


Toto je pokráčování často kladených otázek. První díl naleznete zde. Nový občanský zákoník pro rok 2014 přináší několik změn. Naši hypoteční poradci jsou všichni připraveni na veškeré změny. Máte-li zájem o novou hypotéku či refinancování podle nového občanského zákoníka nebo máte dotaz, vyplňte formulář nahoře a my se Vám ozveme.

Dá se přerušit splácení?
U některých bank se dá za určitých podmínek přerušit splácení, nicméně většinou po tuto dobu budete muset splácet alespoň úroky.

Mohou mi hypotéku splácet rodiče?
Pokud je hypotéka na Vás a vypadne Vám příjem, může peníze posílat kdokoliv, banka to nezkoumá, hlavně že dostává v pořádku a včas splátky. Pokud máte na mysli, že si hypotéku na sebe napíší Vaši rodiče, lze to za určitých podmínek, nicméně je tam věkové omezení (většinou do 70 let věku). Některé banky umí vzít rodiče jako spoludlužníky alespoň na určitou dobu (tzv. rodinná hypotéka).

Mohu ručit částečným podílem nemovitosti?
Bohužel ne, nemovitost musí být zastavena jako celek (pozemek, byt, RD), takže se zástavou musí souhlasit všichni spoluvlastníci a musí také podepsat zástavní smlouvy, které se vkládají na katastr nemovitostí.

Všechny poplatky hypotéky
Zde uvádíme nejběžnější poplatky, které budete muset zaplatit při vyřizování a schvalování hypotéky. V některých případech jsou poplatky odpuštěny, např. při refinancování.

- Poplatek za schválení (0-25000,-)
- Běžný účet (0-300,- měs.)
- Úvěrový účet (0-150,-měs.)
- Odhad nemovitosti (3500-5000,-)
- Vklad na katastr nemovitostí (1000,-)
- Výmaz z katastru (1000,-)
- Pojištění úvěru (dle výše úvěru a typu pojistky)
- Pojištění nemovitosti (cca 1000,- ročně na 1 mil. ceny nemovitosti).

Jak probíhá odhad nemovitosti?
Požádáte Vašeho hypotečního poradce anebo bankéře, aby odhad zajistil. Každá banka má svůj seznam odhadců, kteří mají licenci pro příslušnou banku. Metodiky jednotlivých bank se od sebe liší.

Musím mít sjednané pojištění hypotéky?
Nemusíte, je to dobrovolné. Nicméně některé banky to mohou požadovat jako zajištění u 100% hypotečních úvěrů. Většinou pak stačí pojištění úvěru na smrt a trvalou invaliditu.

Jakou hypoteční banku vybrat?
To závisí na mnoha faktorech. Zda preferujete momentálně nejnižší úrok, zda již máte u dané banky běžný účet nebo jste ochotni jej změnit, zda potřebujete mít v blízkosti bydliště kamennou pobočku nebo se spokojíte s přístupem přes internet…

Které banky půjčují bez dokládání příjmu?
Např. Hypoteční banka, Sberbank, Wustenrot, Komerční banka.

Co je to společné jmění manželů?
Vše, co nabydete za trvání manželství, je součástí SJM (společného jmění manželů). Ať se jedná o to, co jste si koupili do domácnosti nebo o úspory na účtu, tak i dluhy. Manželé jsou tedy ze zákona spoludlužníci a i nemovitost, koupená na hypotéku, je součástí SJM. V případě rozvodu dojde k vypořádání SJM a pokud si jeden z manželů chce nemovitost ponechat, musí druhého vyplatit a přejde na něj i další splácení hypotéky v plné výši.

Mohu si hypotéku odečíst z daní?
Ano, úroky z hypotéky si můžete odečíst z daní až do výše 300tisíc ročně.

Prodání nemovitosti s hypotékou?
Nemovitost můžete prodat i s hypotékou, pak se jen v bance podepíše dodatek ke smlouvě o výměně dlužníka. Ten musí bonitně vyhovovat a musí přijmout stávající hypotéku tak, jak je – fixace, úrok, doba splatnosti. Pokud si vezme nový majitel svou hypotéku u stejné banky, jsou většinou odpuštěny sankce za předčasné splacení. Pokud nový majitel má hypotéku od jiné banky nebo platí v hotovosti, stávající banka vyúčtuje prodávajícímu sankci za předčasné splacení úvěru.

Jaké dokumenty potřebuji pro získání hypotéky?
Jeden až dva platné osobní doklady, potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání. Další podklady se budou týkat nemovitosti (výpis z katastru, odhad, pojistná smlouva), popř. si banka může vyžádat další podklady dle specifikace případu.

Jak splatit celou hypotéku?
Buď v řádném termínu u stejné banky, nebo můžete učinit mimořádné splátky vždy poslední měsíc před koncem fixace a to včetně celkového splacení, což zahrnuje i refinancování k jiné bance s lepšími podmínkami (splacení původní hypotéky jiným úvěrem). Platby mimo fixaci jsou v drtivé většině bankami značně sankcionovány.

Může mít hypotéku pouze jeden z manželů?
Může, ale před podání žádosti musí oba manželé učinit notářský zápis u zúžení SJM (společné jmění manželů) na koupi nemovitosti na úvěr. Pak je nemovitost pouze jednoho z manželů a všechny splátky a výnosy jsou pouze jeho.

Hypotéka pro cizince
Banky přistupují k cizincům velice specificky, většinou požadují trvalý pobyt v ČR a příjem z ČR. U cizinců z EU jsou mírnější podmínky. Každopádně se požaduje alespoň část vlastních zdrojů, 100% hypotéky se poskytují jen výjimečně. Dále existují v bankách seznamy rizikových zemí, těmto cizincům úvěr poskytnut nebude (většinou se jedná o nestabilní země třetího světa).

Musí být zástava hypotéky stejná nemovitost?
Nemusí, hypoteční úvěr může být zajištěn i jinou nemovitostí. Využívá se hodně např. při koupi bytu v družstevním vlastnictví nebo výstavbě RD.

Co je to hypotéka podle nového občanského zákoníku?
Hypotéka je úvěr, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Banka před jejím poskytnutím pečlivě zváží schopnosti klienta bezproblémově peníze splácet - k žádosti o úvěr se dokládá potvrzení o příjmech. Spolu s poskytnutím úvěru poté vznikne v katastru nemovitostí zástava, kterou se banka jistí proti klientům, kteří by se dostali do významných finančních potíží a dlouhodobě by hypotéku nespláceli.

« Zpět na slovníček pojmů


Diskuze a zkušenosti
Pavel k Hypotéka - Nový občanský zákoník 2014 pokračování

Dobrý den, mám hypotéku u KB. Fixace končí za 3,5 let Mám kupce na tuto nemovistos a rád bych svou nemovitost prodal, je zastavěná KB. Kupec ma zájem si vzít novou hypotéku u stejné banky, ale chce jiné uroky jelikož má dost vlastních financí ktere do toho chce vložit a na zbytek si chce vzít uvěr u KB. Myslíte že mi banka s tímto scenářem promine uroky z nesplacene jistiny za těch 3,5 let které zbývají a bude stačit když kupec doplatí nesplacenou jistinu z nového hyp. uvěru ? Jak mám postupovat ? Děkuji Pavel

Napište svůj názor či zkušenosti

Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.


Nebude zveřejněn

Mimo jiné spolupracujeme i s těmito hypotečními bankami
  • ČSOB
  • Unicredit Bank
  • Komerční banka
  • Moneta
  • Česká Spořitelna
  • Hypoteční banka
  • mBank
  • Raiffeisen